آزمون شخصیت شناسی DISC

تقسیم شخصیت و رفتار انسان‌ها به چهار دسته از زمان گذشته رواج داشته؛ از چهار عنصر طبیعی تا چهار مزاج تا چهار نوع استخوان‌بندی. شاید این موضوع ربطی به مدل دیسک داشته باشه و شاید هم نه.
برای پی بردن به مدل رفتاری DISC خود، گزینه هایی را انتخاب کنید که ویژگیهای واقعی شما را توصیف کند و نه ویژگیهایی که می خواهید داشته باشید و یا دیگران از شما توقع دارند.

  • لطفا هر گزینه که بیشترین شباهت و یا کمترین شباهت رو به شما داره انتخاب کنید.
  • گزینه ها را بیش از اندازه تحلیل نکنید
  • لازمه همۀ سوالات رو جواب بدید.
  • عجله نکنید
شروع آزمون

هزینه آزمون :

رایگان

زمان تقریبی :

20 دقیقه

تعداد سوالات :

48 سوال

رده سنی :

بزرگسالان , نوجوانان

تست DISC برای چه کسانی مناسب است؟

تست دیسک از محبوب‌ترین تست‌های رفتارشناسیه که کاربردهای زیادی در جنبه‌های مختلف توسعۀ فردی، خانوادگی، شغلی و سازمانی دارد.
مهم‌ترین مزیت تست دیسک سادگی اونه؛ اگه بخواهید یک تست رو همین الان در ده دقیقه انجام بدید و تغییرات مثبتی رو بر اساس اون در رفتارتون شروع کنید باید تست دیسک رو امتحان کنید.
اگر معیار اعتبار رو میزان استفاده از یک تست بدونیم، تست DISC در کنار سادگی، بسیار معتبره و بارها اعتبار نتایج حاصل از اون از نظر آماری بررسی شده. موسسه‌های زیادی مشغول اصلاح تست DISC و ارائۀ پرسشنامه‌های دقیق‌تر و نتایج کامل‌تر هستند.
ساده و کاربردی بودن نتایج حاصل از آزمون DISC باعث شده این تست در زمینه‌های متفاوتی مانند بهبود ارتباطات فردی، بهبود ارتباطات سازمانی، بهبود سبک تدریس، بهبود فروش، بهبود مدیریت و رهبری و … استفاده بشه.

دیسک در نهایت با توجه به زمینه نظری آن، یعنی دیدگاه مارستون که شخصیت انسان بسیار پیچیده و غیر قابل اندازه گیری است، یک ارزیابی رفتاری است.
در این رویکرد که با شخصیت انسان به عنوان یک جعبه سیاه برخورد می کند، سعی می شود جدای از فرایندهایی در درون آن رخ می دهد براساس ورودی، خروجی آن را پیش بینی نمود. به همین دلیل به طبقه بندی حاصل از آن هم نه تیپ شخصیتی که تیپ رفتاری گفته می شود. براساس مدل های مختلف تفسیر نتایج دیسک، تعداد این تیپ ها از چهار عامل اصلی تا نه تیپ معمول و پانزده یا شانزده تیپ رفتاری نموداری تعریف می شود که نتایج فرد با این الگوها مطابقت داده می شود.

تفسیر آزمون DISC :

تست دیسک یک تست رفتارشناسیه و استفادۀ اصلیش در بهبود رفتارهای ما در محیط کار و زندگیه. بیشترین کاربرد تست DISC در بهبود ارتباطات در محیط کاری و پیشرفت شغلیه. شناخت نقاط قوت و ضعفمون در ارتباط با دیگران میتونه راهنمای بسیار خوبی برای پیشرفت شغلی باشه.
تست DISC نمیتونه خصوصیات شخصیتی رو به طور دقیقی مشخص کنه و از خوبی‌های تست دیسک اینه که نمیگه رفتار شما ثابته بلکه میگه این پیشفرض شماست و میتونید به دلخواه، رفتارتون رو با محیط تطبیق بدید.
بنابراین معمول نیست که از تفسیر تست DISC برای انتخاب شغل مناسب استفاده بشه؛ در تست دیسک خصوصیت‌های شخصیتی به طور کلی و غیردقیق مشخص میشه مثلا به طور کلی افراد با S بالا، C بالا و SC و CS درونگراتر از افرادی هستند که دو مولفۀ D و I بالا دارند.
برای انتخاب شغل مناسب با توجه به شخصیت فرد، میشه از تست‌های شخصیت‌شناسی مناسب‌تر (مثل رغبت‌سنج شغلی هالند و یا MBTI) استفاده کرد. هر چند نتیجۀ تمام این تست‌ها باید منجر به خودشناسی هر چه بیشتر ما بشه تا خودمون بتونیم بهترین انتخاب‌ها رو در مسیر شغلی داشته باشیم؛ هیچکس دوست نداره شغلش رو بر اساس پیشنهاد یک تست انتخاب کنه.

تحلیل آزمون دیسک


مارستون در ابتدا افراد رو با بررسی دو شاخصه به چهار گروه تقسیم کرد؛ «روبرو شدن و مقابله با دیگران» و «اقدام فعالانه یا منفعل».
بدین صورت افراد چهار سبک رفتاری داشتند:

Dominant:

افرادی که نه تنها برون‌گرا هستند بلکه در عین حال کار برایشان مهم است اصطلاحاً تیپ D هستند. این تیپ افراد غالباً روی نتایج، حل مشکلات، مسائل و نتیجه متمرکز هستند.

Inspiring:

افرادی که برون‌گرا بوده اما بیشتر به روابط انسانی متمایل هستند، جزو تیپ I هستند. این گروه بیشتر تمایل دارند تا روی تعامل با سایر افراد، لذت بردن از لحظات زندگی و خوش بودن تمرکز کنند.

Supportive:

افرادی که درون‌گرا هستند و در عین حال روی روابط انسانی متمرکز می‌باشند اصطلاحاً S هستند به این شکل که روی حفظ روابط انسانی،‌ ایجاد صلح و آرامش و به طور کلی هارمونی متمرکز می‌باشند.

Cautious:

افرادی که درون‌گرا هستند اما بر خلاف تیپ S، کار برایشان مهم‌تر از روابط انسانی است اصطلاحاً C نامیده می‌شوند. این افراد بیشتر روی حقایق، قوانین و مقررات تمرکز می‌کنند.

این چهار گروه به مرور کامل‌تر شدند و با چهار مولفۀ D (تسلط)، I (تاثیر)، S (ثبات) و C (تطابق) شناخته شدند و مدل رفتارشناسی DISC رو شکل دادند.
همچنین برای این 4 ویژگی شخصیتی 4 رنگ قرمز، زرد، آبی و سبز تعلق‌گرفته است.
پراکندگی تیپ های تست disc تقریبا یکسانه. به این معنی که هر کدوم از تایپ‌ها، ۲۵% از جمعیت رو تشکیل می‌دهند.