اندازه‌گیری بهره هوشی EQ

پیش از این، تست های هوش متفاوتی نظیر آزمون هوش ریون برای استفاده کاربران در سطح وب گسترش یافته بود. با این حال برخی از متخصصان معتقدند که این تست هوش IQ می تواند هوش افراد را بیش برآورد نماید.

  • گزینه ها را بیش از اندازه تحلیل نکنید
  • لازمه همۀ سوالات رو جواب بدید.
  • عجله نکنید
شروع آزمون

هزینه آزمون :

رایگان

زمان تقریبی :

30 دقیقه

تعداد سوالات :

90 سوال

رده سنی :

بزرگسالان , نوجوانان

هوش هیجانی بار آن

هوش هیجانی در واقع مهارت شناخت عواطف و احساسات خود و در مرحله بعدی پس از بالا رفتن خود آگاهی، شناخت و بررسی احساسات، عواطف و هیجانات دیگران در کنار توانایی مدیریت این هیجانات و احساسات در راستای تصمیم گیری های درست و نیل به سمت هدف مطلوب است. پس از شکل گیری هوش هیجانی به سبکی که امروز وجود دارد، روش های اندازه گیری آن در انسان ها نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار گردید. در همین راستا، روش های متفاوتی ایجاد و ارائه گردید که به تست های هوش هیجانی معروف گردیده است. برخی تست ها مانند تست هوش هیجانی برادبری و گریوز، فقط هوش هیجانی کلی را می سنجند در صورتی که برخی تست های دیگر مانند تست هوش هیجانی بارون یا بار-آن (BAR-ON)، مولفه های هوش هیجانی را به صورت جداگانه مورد بررسی و تحلیل قرار می دهد.


سال ها تصور می شد که هوش افراد (IQ) است که موفقیت آنان را در زندگی تعیین میکند. مدارس برای ثبت نام دانش آموزان در برنامه های مختلف و همچنین شرکت ها و کارفرمایان برای انتخاب افراد، از آزمون IQ استفاده می کردند. ولی در ده سال اخیر، محققان دریافته اند که IQ تنها شاخص موفقیت افراد نیست. اکنون توجه ها به سمت هوش هیجانی(EQ) است که به عنوان شاخصی مهم در موفقیت افراد محسوب میشود.

لزوم اندازه گیری و پرورش هوش هیجانی

با توجه به اهمیت هوش هیجانی در زندگی، لزوم دسترسی به ابزار سنجش مناسبی در این زمینه وجود دارد که متناسب با فرهنگ و جامعه‎ی ایرانی قابل کاربرد باشد. در این زمینه، ضمن جستجو در منابع اطلاعاتی، پرسشنامه هوش هیجانی بار – ان، به دلیل جامعیت، سادگی، تنوع سوالات و نابستگی به فرهنگ غیرایرانی، پیشنهاد می شود. این پرسشنامه در مورد میزان هوش غیرشناختی (هیجانی، شخصی و اجتماعی) گزارش می‎دهد و در محیط‎های آموزشی، صنعتی، بالینی و طبی قابل کاربرد است. سازنده معتقد است مقیاس‎های هوش هیجانی، وقتی با نمرات هوشبهر شناختی به کار رود، شاخص بهتری از هوش عمومی متعاقبا موفقیت بالقوه فرد در زندگی می‎باشد.

مقیاس هاس تست هوش هیجانی بار-ان :


«خود آگاهی هیجانی»: توانایی آگاه بودن و فهم احساس خود.
«خود ابرازی»: توانایی ابراز احساسات، باورها و افکار صریح و دفاع از مهارت‎های سازنده و بر حق خود.
«عزت نفس»: توانایی آگاه بودن از ادراک خود، پذیرش خود و احترام به خود.
«خود شکوفایی»: توانایی درک ظرفیت‎های بالقوه و انجام چیزی که می‎توان انجام داد، تلاش برای انجام دادن و لذت بردن.
«استقلال»: توانایی هدایت افکار و اعمال خود و آزاد بودن از تمایلات هیجانی.
«همدلی»: توانایی آگاه بودن و درک احساسات دیگران و ارزش دادن به آنها.
«مسئولیت‎پذیری اجتماعی»: توانایی بروز خود به عنوان یک عضو دارای حس همکاری، موثر و سازنده در گروه.
«روابط بین فردی»: توانایی ایجاد و حفظ روابط رضایت بخش متقابل که به وسیله‎ی نزدیکی عاطفی، صمیمیت، محبت کردن و محبت گرفتن توصیه می‎شود.
«واقع گرایی»: توانایی سنجش هماهنگی، بین چیزی که به طور هیجانی تجربه شده و چیزی که به طور واقعی وجود دارد.
«انعطاف پذیری»: توانایی سازگار بودن افکار و رفتار با تغییرات محیط و موقعیت‎ها.
«حل مساله»: توانایی تشخیص و تعریف مشکلات، به همان خوبی خلق کردن و تحقق بخشیدن راه‎حل‎های موثر و بالقوه.
«تحمل فشار روانی»: توانایی مقاومت کردن در برابر رویدادها، موقعیت‎های فشارآور و هیجانات قوی، بدون جا زدن و یا رویارویی فعال و مثبت با فشار.
«کنترل تکانش»: توانایی مقاومت در برابر یک تکانش، سایق یا فعالیت‎های آزمایشی و یا کاهش آنها، همچنین توانایی کنترل هیجانات خود.
«شادمانی»: توانایی احساس خوشبختی کردن با زندگی خود، لذت بردن از خود و دیگران، داشتن احساسات مثبت، صریح، مفرح و شوخ.
«خوش بینی»: توانایی زیرکانه نگاه کردن به زندگی و تقویت نگرش‎های مثبت، حتی در صورت بروز بدبختی و احساسات منفی.