تست هالند : تست رغبت سنج شغلی

این آزمون یک تست رغبت سنج شغلی است که با در نظر گرفتن ویژگی های شخصیتی و درونی افراد، شغلی که متناسب با آن ویژگی های شخصیتی و درونی است را بیان می‌کند.
شاید این تست همه چیز نباشد ولی می‌تواند شما را در انتخاب تمایلات شغلیتان کمک شایانی بکند.

  • با تفکر و نگاه عمیق به سوالات پاسخ دهید.
  • کاملاً با خود صادق باشید.
  • چیزی که هستید را انتخاب کنید نه چیزی را که دوست دارید باشید!*
  • تست هالند برای انتخاب رشته رایگان، انتخاب شغل، کشف تیپ های شخصیتی و استعداد افراد مورد استفاده قرار می گیرد.
شروع آزمون

هزینه آزمون :

رایگان

زمان تقریبی :

20 دقیقه

تعداد سوالات :

30 سوال

رده سنی :

بزرگسالان , نوجوانان

تست هالند برای چه کسانی مناسب است؟

کلید یافتن شغلی رضایت‌بخش این است که علاقه‌مندی‌های اساسی خود را با مشاغل موردنظر مطابقت دهید.
به‌عنوان‌مثال، اگر یک شخص اجتماعی تمام روز را تنها در یک دفتر کار کند، دیوانه می‌شود. یا اگر فردی شخصیت هنری داشته باشد، احتمالاً از وجود قواعد سخت‌گیرانه در کار متنفر خواهد بود. به همین دلیل است که آزمون‌های رغبت‌سنج شغلی می‌تواند بسیار مفید باشد.
آزمون رغبت‌سنج شغلی هالند مادر بسیاری از آزمون‌های شغلی است.
تست رغبت‌سنج شغلی هالند برای گروه‌های سنی 12 سال به بالا مناسب بوده و طیف وسیعی از کاربران شامل دانش آموزان دبیرستان، دانشجویان و کارجویان عام را پوشش می‌دهد.

تفسیر آزمون هالند :

تفسیر آزمون هالند به 2 شکل کمی و توصیفی انجام می‌گیرد:

الف- تفسیر کمّی :
تفسیر کمّی آزمون هالند از دقت و پیچیدگی بالایی برخوردار است و با استفاده از الگوریتم‌های کامپیوتری انجام می‌پذیرد. در این نوع تفسیر که در بسته‌های استعدادیابی تحصیلی و شغلی پروفایل‌سنتر مورد استفاده قرار گرفته است، مقدار عددی دقیق هر ویژگی فرد برای مقایسه با مقادیر مناسب در مشاغل محاسبه شده و تفسیر آزمون در قالب گزارش سازگاری شغلی فرد ارائه می‌گردد. بدین ترتیب فرد فارغ از اینکه نتیجه آزمون او چه بوده است می‌تواند تفسیر آزمون خود را در قالب فهرست کامل مشاغل و رشته‌های تحصیلی سازگار و ناسازگار با خود دریافت کند.
به‌بیان‌دیگر در این نوع تفسیر پس از اجرای آزمون هنگامی‌که تیپ‌ها برای فرد رتبه‌بندی می‌شوند، ترتیب مشاغل موردتوجه فرد ازآنچه بیشترین علاقه را به آن داشته تا آنچه حداقل علاقه را به آن دارد مشخص می‌شود.

ب- تفسیر توصیفی :
تفسیر توصیفی در مقایسه با تفسیر کمّی از دقت و پیچیدگی کمتری برخوردار است و نتایج ارائه‌شده بیشتر جنبه آگاهی بخشی داشته و فرد را در تحلیل و استفاده از نتایج آزاد می‌گذارد.
در این نوع تفسیر معمولاً با توجه به 2 یا 3 تیپ شخصیتی غالب، فهرستی از عناوین کلی شغلی متناسب به آن دسته تیپ‌ها به فرد ارائه می‌گردد تا بر اساس آن‌ها نسبت به بررسی بیشتر مشاغل و انتخاب شغل آینده خود اقدام کند.

در مدل هالند شش نوع تیپ شخصیتی وجود دارد که به‌عنوان ویژگی فردی (Trait) مورد سنجش قرار می‌گیرند.


واقع‌گرا:

افراد عمل‌گرا، فیزیکی، عینی، کنشی، ماشینی و ابزارگرا
مشاغل متناسب با تیپ واقع‌گرا اغلب مشاغلی است که شامل کارهای عملی، مسائل و راه‌کارهای یدی (دستی) می‌شود. آن‌ها اغلب با گیاهان، حیوانات و مواد دنیای واقعی مانند چوب، ابزار و ماشین‌آلات سروکار دارند. بسیاری از این افراد به مشاغلی نیاز دارند که در فضای باز باشد و نیاز زیادی با سروکار داشتن با دیگران یا دفتر و کاغذ نداشته باشد.

پژوهشگر/علمی:

افراد تحلیلگر، روشنفکر، علمی، اکتشافی، متفکر
مشاغل جستجوگرایانه اغلب شامل کار با ایده‌ها و نیاز به مقدار زیادی تفکر وسیع دارد. این مشاغل می‌توانند کارهایی مرتبط با کشف مشکلات ذهنی یا کشف حقیقت باشد.

هنری:

افراد خلاق، مبتکر، مستقل، نامنظم، نوآور، رسانه‌ای، اهل نگارش و نوشتن
مشاغل مناسب برای افراد هنری اغلب شامل کار با شکل‌ها، طرح‌ها و الگوها است. آن‌ها اغلب به بیان خود نیاز دارند و می‌توانند کارها را بدون پیروی از مجموعه‌ای از قوانین روشن انجام دهند.

اجتماعی:

افراد حمایتگر، کمک‌کننده، علاقه‌مند به درمان، آموزش و پرورش
مشاغل اجتماعی اغلب شامل کارهایی می‌شود که در ارتباط با افراد و آموزش دادن به افراد است. این مشاغل عمدتاً مشاغلی هستند که با کمک کردن و یا ارائه خدمات به دیگران مرتبط هستند.

جسور/ متهور:

افراد رقابت‌طلب، متمایل به رهبری، مدیریت، متقاعد کردن و کسب مقام
مشاغل متناسب با تیپ متهور (جسور) اغلب شامل راه‌اندازی و اجرای پروژه‌ها می‌شوند. این مشاغل می‌تواند شامل رهبری دیگران و تصمیم‌گیری‌های بسیار باشد. این‌گونه کارها گاهی نیاز به ریسک کردن داشته و اغلب با معاملات کاری سروکار دارند.

سنتی/ قراردادی:

افراد جزئی گرا، سازمان‌دهی، دفتری
مشاغل قراردادی اغلب از مراحل و روش‌های تعیین‌شده تشکیل می‌شوند. این مشاغل بیش از اینکه با ایده‌ها سروکار داشته باشند شامل کار با داده‌ها و جزئیات می‌شوند. در این‌گونه مشاغل معمولاً یک مسیر مشخص برای پیگیری وجود دارد.